Ekonomické způsoby vytápění

Napsal dne 17. 11. 2011

 

Více než polovinu veškeré energie rodinného domu se spotřebuje na vytápění a ohřev vody. Existuje mnoho způsobů vytápění, které vám jsou schopny ušetřit peníze.

 

První možností jak uspořit je používání tepelných čerpadel. Ta odčerpávají teplo z přírodních zdrojů, jako jsou voda, vzduch nebo země. Proto je tento typ vytápění nejen levný, ale i ekologický. Další možností je takzvaná „rekuperační jednotka“. Rekuperace je proces, při kterém je teplo odčerpáváno ze vzduchu. Pomocí solárních kolektorů můžete využívat energii ze slunce. Kolektor vám sluneční energii přemění na tepelnou, která pak prohřeje celý dům.

Ekologické vytápění se stává běžnějším

Každá ekonomická stavba využívá aspoň jeden z výše uvedených způsobů vytápění. Protože je nutné myslet na ochranu přírody i na to, že neobnovitelné zdroje nejsou nevyčerpatelné.

Domy schopné úsporného vytápění

Ti co se musejí starat o vlastní rodinný dům, vědí, že vytápění je každoročně přijde na hodně peněz. Spotřeba běžného rodinného domu je ročně 80 až 150 kWh/m2. Starší budovy jsou schopny spotřebovat dokonce i 200kWh/m2rok. Ale existuje skupina domů, jejichž roční spotřeba dosahuje maximálně 50kWh/m2. Pokud by byla spotřeba vyšší, nesměly by se zařadit do skupiny nízkoenergetických staveb. Právě maximální roční spotřeba udává kategorii, do které se dům zařazuje. U nízkoenergetických staveb jste ušetřeni výběru vytápěcího systému nebo toho, kde a jak můžete uspořit. Jelikož je provoz těchto staveb nenáročný, investice do nich se vám rozhodně vyplatí.