Jak ušetřit náklady na vytápění

Napsal dne 17. 11. 2011

 

Na trhu je na výběr hodně druhů vytápěcích systémů. Jeho správným výběrem může majitel rodinného domu ušetřit spousty peněz.

 

Často používanými, avšak už postupně zastarávajícími, jsou vytápěcí systémy na neobnovitelné zdroje (hnědé, černé uhlí, zemní plyn….). Často se také topí dřevem, protože to vyjde podstatně levněji, než vytápění drahým uhlím. Záleží však na různých okolnostech. Například na dostupnosti určitého zdroje. Tam, kam by se muselo dřevo mnoho kilometrů dovážet, jistě vyjde levněji vytápění zemním plynem. Na neobnovitelné zdroje se však nemůžeme spoléhat věčně. Navíc zplodiny vznikající při spalování škodí životnímu prostředí. Proto jsou na trhu i jiné alternativy.

Ekologické způsoby vytápění

Využíváním ekologických vytápěcích systémů šetříte nejen přírodu, ale i vaše peníze. Prvním z takových systémů využívajících obnovitelných zdrojů je tepelné čerpadlo. To získává teplo ze země vody a vzduchu. Další možností je rekuperační jednotka, která získává teplo z odpadního vzduchu. Díky tomuto procesu, tak nedochází k tepelným ztrátám. Rodinné domy se dnes dají vytápět i za pomoci solární energie. Jsou k tomu zapotřebí takzvané „termické kolektory“, které dokáží sluneční energii přeměnit na tepelnou. V zimě, i když je nedostatek slunečního světla, není zapotřebí žádného přitápění.

Jak uspořit za vytápění

Kromě využívání některého z ekologických vytápěcích systémů můžete také bydlet v domě s úsporným provozem. Tyto stavby jsou rozděleny do kategorií podle maximální roční spotřeby energie. Na stránkách http://usporne-domy.info se dozvíte více informací o jednotlivých kategoriích i důvodech, proč je jejich provoz tak úsporný. Pokud se vám nápad bydlení v nějakém z takových domů zalíbil, můžete se ještě podívat na stránky http://ekonomicke-stavby.cz.