Jak uspořit při vytápění rodinného domu

Napsal dne 17. 11. 2011

Na vytápění a ohřev vody připadá více než polovina spotřebované energie v rodinném domě. Nejen že nemoderní způsoby vytápění, při kterých dochází ke spalování, jsou značně neekonomické, ale i dochází i k zatěžování životního prostředí.

 

Moderní způsoby vytápění využívají obnovitelných zdrojů. Jeden z ekologických vytápěcích systémů je tepelné čerpadlo. To využívá teplo z vody, vzduchu i ze země. Další možností je rekuperační jednotka, která dokáže využívat teplo ze vzduchu. Díky procesu rekuperace je snadné udržet optimální teplotu v ekonomických stavbách. Teplo z odpadního vzduchu tak nezůstane nevyužité. K vytápění se pak také využívá energie ze slunce. Solární kolektory absorbují sluneční energii, která se pak přemění na energii tepelnou.

Další pomoc při spoření

Asi nejvýhodnější věcí, která pomůže při šetření za provoz domu, je investice do jedné z ekonomických staveb. To je řada staveb s úsporným provozem, u kterých se již před výstavbou plánovaly veškeré detaily, jež jsou zodpovědné za onen ekonomicky nenáročný provoz. Vše je navrženo tak, aby docházelo k co nejmenším tepelným ztrátám. Dveře i okna mají kvalitní utěsnění. Řízená výměna vzduchu vám zajistí pravidelný přístup odfiltrovaného vzduchu do domu. Rekuperace zase odčerpá z odpadního vzduchu teplo, které tak díky tomu zbytečně neuniká ven. Jednou z kategorií těchto úsporných staveb jsou pasivní domy s maximální energetickou spotřebou 15kWh/m2 za rok. To je oproti běžným novostavbám se spotřebou až 150kWh/m2 ročně, opravdu značný rozdíl. V těchto číselných údajích je zřetelně vidět, že se investice do úsporných domů vyplácí.