Několik způsobů jak ušetřit za vytápění

Napsal dne 17. 11. 2011

 

Kvůli nezastavitelnému růstu cen energií jsou majitelé rodinných domů nuceni šetřit. A určitě by každý z nich uvítal pár rad, díky kterým nemusí zbytečně vyhazovat peníze oknem.

 

Při výběru druhu vytápění je dobré se zaměřit nějaký ekologický vytápěcí systém. Zde je potřeba investovat jen do koupě a občasné údržby. Za energii nikomu nic neplatíte, protože je z přírodních obnovitelných zdrojů, díky kterým není nic nutné spalovat a nakupovat to zase znovu a takhle pořád dokola. Navíc se na vytápění spotřebuje více než polovina energie v běžném rodinném domě.

Druhy vytápěcích systémů

Jedním z takových ekologických vytápěcích systémů je tepelné čerpadlo. To je schopné odebírat teplo z různých zdrojů přírody jako je voda, vzduch či země. Tepelné čerpadlo dokonce není až tak úplnou novinkou. Do některých domů bylo instalováno už v minulém století. Vytápění rekuperační jednotkou je možné díky procesu rekuperace, který přirozeně probíhá v ekonomických stavbách. To spočívá v odběru tepla z odpadního vzduchu. Dochází tak k minimalizaci tepelných ztrát. Další zajímavou možností je vytápění pomocí solární energie. Na to jsou zapotřebí termické kolektory. Ty jsou schopny přeměnit sluneční energii na tepelnou.

Využití solární energie v oblasti bydlení

Kromě vytápění a ohřevu vody může solární energie zajistit i výrobu elektřiny. A to za pomocí fotovoltaických panelů. Toho je využíváno především v oblastech, kde je špatná dostupnost elektrické energie. Takto „našetřená“ energie se hodí i jako záložní zdroj. Více se o využití solární energie, dozvíte na webu http://solarni-energie.net.