Nevyhazujte zbytečně peníze z okna, rekonstruujte svůj starší dům!

Napsal dne 06. 10. 2011 uživatel veronika.fundova

 

Způsobů, jak a čím lze vytápět rodinný dům, je mnoho. Pokud je však dům nedostatečně izolován a teplo uniká ven, nemůžete nikdy na vytápění uspořit. 

Topit se dá čímkoliv!

Můžete si pořídit klasické radiátory, instalovat podlahové nebo stěnové vytápění či použít lokální druhy vytápění, jakými jsou třeba elektrické nebo plynové přímotopy či kachlová kamna. Kromě druhu vytápěcího systému musíte přemýšlet i o tom, jaký zdroj energie budete k vytápění vašeho rodinného domu používat. Může se jednat o elektřinu, plyn, kusové dřevo, uhlí, brikety, koks, propan butan, peletky nebo například LTO. Při výběru vytápěcího systému berte v úvahu nejen pořizovací náklady, ale také provozní náklady na vytápění rodinného domu, náročnost nebo naopak pohodlí při obsluze vytápěcího zařízení a samozřejmě i dostupnost zvoleného energetického zdroje.

Starší dům většinou vyžaduje rekonstrukci vytápění a izolace

V moderních rodinných domech v poslední době převažují skrytá topení, tedy taková, která jsou zabudována ve stěnách nebo podlaze. Tyto druhy topení jsou výhodné především v tom, že uspoříte prostor v místnostech a že jsou podlahy v zimě příjemně vyhřáté. Pokud se však podíváme do starších rodinných domů, topí se zde nejčastěji dřevem  nebo uhlím. Každý takový dům má kotel a spaluje zdroj, který je v té době nejlevnější nebo nejdostupnější. Vzhledem k tomu, že starší domy nemají moc dobrou izolaci, dochází k velkým tepelným únikům nejen z oken, dveří, ale i střechou. U starších rodinných domů je zapotřebí provést rekonstrukci,   při níž dojde k zateplení rodinného domu. Tato tepelná izolace, společně s případnou opravou střechy a výměnou nebo rekonstrukcí oken a dveří zabrání značným tepelným únikům. Vyměníme-li i způsob vytápění, může dojít k podstatným finančním úsporám při provozu rodinného domu. A to se v dnešní době, kdy se neustále zvyšuje cena za energie, určitě vyplatí.