Podle čeho vybírat vytápěcí systém

Napsal dne 06. 12. 2011

 

Vytápění je jednou z důležitých položek pro každý rodinný dům. Trh nabízí mnoho druhů vytápěcích systémů, ale někdy není snadné se rozhodnout pro ten správný.

 

Stále užívaný je plynový kotel. Protože u něj není nutné neustále doplňovat palivo, je obsluha relativně pohodlná. Nevýhodou je však vyšší cena. Stejné je to i u elektřiny. Výhodou je její dostupnost na mnoha místech, pohodlná obsluha tohoto systému, ale nevýhodou je cena. V poslední době cena elektřiny hodně vystoupala nahoru. Další možností je také vytápění tuhými palivy, jako je černé nebo hnědé uhlí. Výhodnější je, v případě tuhých paliv, topit dřevem.

Levnější a ekologičtější varianty

Ekologické vytápěcí systémy mají sice o něco vyšší pořizovací cenu, která se ale vyplatí. Jedním z takových systémů je tepelné čerpadlo. To získává teplo ze vzduchu, vody i země. Na podobném způsobu pracuje i rekuperační jednotka. Ta čerpá teplo z odváděného vzduchu. Velice nápaditým řešením je také vytápění pomoci solární energie za pomocí termických kolektorů, které přeměňují sluneční energii na tepelnou.

Dům s úsporným vytápěním

Jedním z nejlepších řešení, jak dosáhnout úspor při vytápění, je pořízení nízkoenergetického domu. Nízkoenergetický dům je jedním z několika typů ekonomických staveb. Ty jsou rozděleny podle nejvyšší roční spotřeby. U nízkoenergetického domu je to nejvýše 50kWh/m2. Na úsporu energie se myslí hned na začátku stavebního projektu, proto se o ni při užívání domu nemusíte prakticky vůbec starat.