Tepelná čerpadla (vzduch - voda)

Napsal dne 04. 07. 2012 uživatel lukas.pasek

Tepelná čerpadla (vzduch - voda) dokážou zásobovat dům teplem až do venkovní teploty -20 stupňů Celsia.

Tepelná čerpadla typu vzduch/voda odebírají teplo z okolního vzduchu, využívají tedy obnovitelnou energii. Tepelné čerpadla tak patří mezi ekologické zdroje vytápění, ohřevu vody nebo chlazení. Při svém provozu spotřebovávají nepatrné množství elektrické energie. Princip čerpadla vzduch/voda je, že teplo odebrané zvenčí předává čerpadlo do vody kolující v rozvodech topné soustavy (proto název vzduch/voda). Na druhé straně pak vypouští ochlazený vzduch zpět do venkovního prostoru.

Tepelné čerpadlo se většinou skládá z vnitřní a venkovní jednotky. Venkovní jednotka nasává venkovní vzduch. Jednotka se umisťuje u domu nebo na střeše. Většinou na jižní straně. Vnitřní část zajišťuje ohřev topné vody.

Moderní tepelná čerpadla dokážou zásobovat dům teplem až do venkovní teploty -20 stupňů Celsia. O pokrytí vytápění v extrémních mrazech se postará pomocný zdroj vytápění.

Hlavní výhodou tepelného čerpadla vzduch/voda oproti jiným typům je univerzálnost použití. Instalace je velmi jednoduchá a navíc není potřeba žádat o stavební povolení.  Samotný provoz čerpadla je bezobslužný a bezpečný.