To, jaký dům vlastně chcete, musíte promyslet již ve fázi projektování

Napsal dne 18. 08. 2011 uživatel veronika.fundova

 

Předtím, než se rozhodnete pro stavbu rodinného domu, musíte promyslet mnoho zásadních otázek. Jednou z nich je volba typu rodinného domu a způsob jeho vytápění.

Co všechno lze promýšlet před stavbou rodinného domu?

Chcete bydlet v dřevostavbě nebo ve zděném domku? Chcete mít patrový nebo přízemní dům? Necháte si dům postavit od spolehlivé stavební firmy nebo se pustíte do stavby domu svépomocí? Jak bude dům stavebně řešen, vytápěn a zařízen?

Proč se většina stavebníků rozhoduje pro zděné domy?

Mezi nejčastěji zmiňované výhody patří to, že si zděný dům můžete postavit svépomocí, že se jedná o poměrně rychlý a přesný způsob výstavby, a že zděné domy  představují větší pocit bezpečí, ohnivzdornosti a pevnosti. Zděné domy mají výborné tepelně akumulačních a zvukově izolační vlastnosti.

Jakým způsobem budete svůj dům vytápět?

Představu o tom, jak chcete mít dům uspořádaný, si uděláte určitě velmi snadno.  Jak dům  zařídíte, je otázkou téměř poslední, takže tu lze ponechat až na dobu, kdy bude hotová hrubá stavba domu. O vytápění rodinného domu je však potřeba přemýšlet už při samotném projektování domu. Stejně tak musíte již na počátku svých úvah vybrat vytápěcí zařízení (radiátory, podlahové vytápění, vytápění ve stěnách, kachlová kamna, plynové nebo elektrické přímotopy) a zdroj energie pro vytápění vašeho domu (elektřina, plyn, uhlí, koks, brikety, dřevo, peletky, propan-butan, LTO). Zvažujete-li variantu energeticky úsporného rodinného domu, musíte toto zohlednit již při tvorbě projektu – tj. zvolit vhodnou izolaci domu, výplně stavebních otvorů, tvar domu, orientaci domu či konstrukční detaily. Jedině tak dochází k minimalizaci tepelných úniků. Projděte si řadu tipů, jak zajistit, aby vaše novostavba byla opravdu energeticky úsporná.