Výběr vytápěcího systému

Napsal dne 06. 12. 2011

 

Ne každý při stavbě rodinného domnu přemýšlí o tom, jaký vytápěcí systém bude používat. Tomu by však každý měl dát přednost před tím, než se začne pouštět do výběru vhodného vybavení.

 

Většina vlastníků rodinných domů řeší vytápění klasickým kotlem, který je umístěn mimo obytné místnosti. Na výběr je však mnohem více druhů vytápěcích systémů. Stačí se rozhodnout pro ten správný.

Pohodlné je na příklad vytápění zemním plynem nebo elektřinou. Obojí má však nevýhodu vyšší ceny. Výhodou je ale nenáročná obsluha a vcelku jednoduchá dostupnost těchto zdrojů. Pro domy s nižším výkonem, který je maximálně 15kWh, je vhodné vytápění dřevem. I to je pohodlné a navíc levné.

Další druhy vytápěcích systémů

Oblíbeným systémem je také podlahové vytápění. To však není doporučováno do místností, kde lidé běžně tráví hodně času, jako je třeba obývací nebo dětský pokoj. Kvůli němu je v místnosti pak více prachu, který je pak vdechován. Podlahové vytápění je vhodné spíše do koupelen. Existují také i ekologické druhy vytápěcích systémů. U těch je však nutno více investovat. Výhodou ale je, že máte jistotu, že se vám investice vrátí. Jedním takovým z těchto ekologických systémů je tepelné čerpadlo, které získává tepelnou energii ze vzduchu, vody i ze země. Další je rekuperační jednotka, jejímž úkolem je odebírat teplo z odváděného vzduchu. Třetí možností jsou termické solární kolektory. Ty získávají energii ze slunce, kterou následně přemění na tepelnou.

Jak docílit co největších úspor

Nejvýhodnější je jistě spojit ekologický nebo klasičtější, ale levný způsob vytápění a pořízení domu s úsporným provozem. Tam je již od začátku kladen důraz na to, aby takový dům svému budoucímu majiteli byl schopen ušetřit provozní náklady. Více se dozvíte na webu http://usporne-domy.info.